Lotnisko

Głównym lotniskiem 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego jest lotnisko wojskowe Poznań-Krzesiny. Zostało ono przystosowane do nowoczesnych norm NATO. W roku 1999 całkowicie zrestrukturyzowano pas startowy i dostosowano go do nowych norm. Wszystkie nawierzchnie lotniskowe całkowicie wymieniono, łącznie z pasami do lądowania i drogami do kołowania. Dzięki polepszeniu stanu nawierzchni, znacznie zmniejszono szansę na uszkodzenia związane z ciałami obcymi leżącymi na pasie startowym. Poprawiło to w znaczący sposób bezpieczeństwo startu i lądowania.

800px-F-16_CD_Poznań_Krzesiny

https://en.wikipedia.org/wiki/File:F-16_CD_Poznań_Krzesiny.JPG

Pas startowy wydłużono i aktualnie ma on długość dwóch i pół kilometra. Jego szerokość wynosi sześćdziesiąt metrów. Jest to jeden z dłuższych pasów startowych w Polsce. W miejscach przeznaczonych do postoju samolotów, może stać ich aż 56 sztuk naraz. To bardzo dobre osiągnięcie.

Cały pas startowy wraz z resztą lotniska są oczywiście odpowiednio oświetlone. Na całej długości pasa startowego zamontowano zgodny z najnowszymi standardami system „Calvert”.

Na siódmym piętrze wieży kontroli lotów znajduje się ośrodek kierowania ruchem lotniczym. To tam kieruje się statki powietrzne na właściwy cel i ustala kolejność, z jaką będą one startowały oraz lądowały. Budynek ten zwany jest powszechnie wśród żołnierzy jako „akwarium”, ponieważ wygląda nieco jak akwarium z racji swoich przeszklonych ścian.

Na terenie lotniska istnieje także parę obiektów, które są tam od samego początku jego istnienia. Na przykład, takim obiektem jest hangar. Aby obsłużyć nadchodzące samoloty F-16, wybudowano także drugi hangar w niedalekiej odległości od tego pierwszego.

Na lotnisku jest także baza ratowniczo-strażacka. Stacjonują w niej jednostki straży pożarnej oraz jednostki medyczne. Baza ta jest jedną z najbardziej nowoczesnych wojskowych baz w całej Polsce.

Trochę dalej stoil 16 schronów na samoloty F-16. Wybudowano je aby mieć gdzie pomieścić i obsłużyć te samoloty.

Stany Zjednoczone zapewniły i wspomogły wybudowanie dodatkowego hangaru, nazywanego hush house. To w nim można testować silniki samolotów i badać ich wydajność i szukać ewentualnych usterek.

Dalej znajdują się domki obsługi lotnisk. Tam czuwa zespół osób, które dbają o to aby utrzymywać lotnisko i sprzęt w ciągłej gotowości do natychmiastowego działania. W garażu jest też warsztat w którym przeprowadza się drobne naprawy sprzętu i pojazdów.

Na terenie bazy istnieje także kompleks sportowy. Znajduje się w nim stadion z bieżnią i trybunami do treningu biegania i innych dyscyplin lekkiej atletyki. Obok jest basen o długości 50 m na którym prowadzone są szkolenia i ćwiczenia żołnierzy. Do tego znajdziecie także salę do trenowania sztuk walki oraz do cross-fitu. Jest także sala do spinningu.

Sumując, lotnisko 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego jest dużym kompleksem zawierającym wiele różnorodnych funkcjonalnych budynków. Jest to zdecydowanie najnowocześniejsze lotnisko wojskowe w Polsce, oraz jedne z nowocześniejszych w Europie.

488px-Odznaka_pamiątkowa_31_Baza_Lotnictwa_Taktycznego

Herb bazy